STRONA GŁÓWNA

O NAS

URZĄD GMINY

RADA GMINY

SOŁECTWA

AKTUALNOSCI

PRZETARGI I INWESTYCJE

KULTURA I  SPORT

OŚWIATA

Orkiestra OSP

SŁÓŻBA ZDROWIA

GOPS

GCI

4 MIEJSCE W POLSCE

ARCHIWUM
MAPA INTERAKTYWNA
KONTAKT
AKTUALNOŚCI PAP
"Pająk"
Organizacje pozarządowe
Pole golfowe
 

 

 

    Gmina Konopiska oferuje wiele atrakcji turystycznych. Chcąc je wszystkie zobaczyć wystarczy poruszać się według wytyczonych na terenie całej gminy szlaków rowerowych. Są one oznakowane i wyposażone w małą architekturą w postaci miejsc postojowych dla rowerzystów oraz tablic informacyjnych z mapą szlaku. Długość wszystkich ścieżek to około 40 km tras wiodących przez wszystkie miejscowości gminy.

    Jadąc rowerem na wszystkich trasach poruszamy się pośród łąk i lasów. Zobaczyć tu możemy między innymi charakterystyczny element w krajobrazie gminy, jakim są torfowiska. Są one miejscem występowania ginących już gatunków roślin, takich jak bagno zwyczajne, żurawina błotna czy borówka bagienna.

    Warte obejrzenia jest również rozlegle wrzosowisko położone w okolicach miejscowości  Łaziec. Masowo występuje tu wrzos, goryczka wąskolistna i paproć.

 1 – Konopiska – Jamki – Leśniaki

    Jadąc z Konopisk (ul. Lipowa) możemy zobaczyć kilkusetletnie lipy, które są pomnikami przyrody i tworzą piękną Aleję Lipową, zwaną również Traktem Królewskim. Wyjeżdżamy z Konopisk  w kierunku Pająka. Poruszamy się albo szeroką, dobrze oświetloną trasą wzdłuż ulicy Sportowej, albo leśną drogą jadąc ulicą Lipową, ul. Gagarina i dojeżdżając do zalewu. Przy zalewie Pająk można spocząć, co nieco przekąsić oraz prześledzić trasy rowerowe wyrysowane na tablicy informacyjnej przy postoju dla rowerzystów. Zainteresowani infrastrukturą sportową mogą zobaczyć  nowopowstały stadion oraz zapoznać się z całościową koncepcją kompleksu rekreacyjno – sportowego. Przy stadionie znajduje się również tablica z mapą gminy Konopiska. Mijając Pająk  jedziemy przez Jamki aż do Leśników. Trasa ta ma 4,7 km. długości. Poruszamy się głównie drogą asfaltową po dość pagórkowatym terenie.

2 – Konopiska – Rększowice – Hutki

    Wyjeżdżamy z Konopisk (ul. Lipowa) i dojeżdżamy do zalewu Pająk jak w trasie nr 1. Następnie pokonujemy odcinek Pająk – Rększowice  albo drogą asfaltową, albo polną drogą wśród lasów. Na rondzie kierujemy się  w prawo i przy sklepie „Delikatesy u Zbyszka” skręcamy w lewo. Tutaj podziwiać możemy piękne  widoki pól i lasów. Mijamy również dwie kapliczki przydrożne. Poruszamy się drogą z frezu asfaltowego. Dojeżdżamy do Hutek i kierujemy się w prawo. Przejeżdżamy przez całą miejscowość, przecinając drogę wojewódzką 908. Trasa ma długość 15, 1 km. Dojeżdżając do końca trasy w Hutkach leśną, ale dobrą do jazdy na rowerze drogą można dojechać  do Leśników co serdecznie polecamy. Jest to kolejne 5 km.

3 – Konopiska – Piła _ Łaziec.

   Jak w poprzednich trasach nr 1 i 2 wyjeżdżamy z ulicy Lipowej w Konopiskach. Tym razem  jedziemy  do końca ulicy Lipowej, na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo i dalej prosto do Piły. Tutaj podziwiać możemy piękne rozlewiska wody, dzikie ptactwo i roślinność. Widok ten jest niepowtarzalny szczególnie  o wschodzie i zachodzie słońca. Dalej polną drogą jedziemy do Łaźca, przecinamy drogę wojewódzką i drogą z frezu asfaltowego dojedziemy do rozległych, przepięknie wyglądających jesienią wrzosowisk. Trasa ta ma długość 3, 4 km.

4 – Konopiska – Osiedle Górka, pole golfowe, ul. Mała, Brzozowiec.

   Trasa ta bierze początek z Konopisk tzw. Osiedla Górka. Miejsce to dobrze znaleźć, gdyż tutaj znajduje się słynne Centrum Odzieżowe, zw. Tuszynek. Jedziemy drogą asfaltową, po lewej stronie mijamy Kuźnię Pałasz Jedziemy polna drogą podziwiając po prawej stronie  pole golfowe. Jest to jedno z większych pół w Polsce – zajmuje ponad 90 ha powierzchni. Przy drodze, którą się poruszamy usytuowane jest miejsce postojowe dla  rowerzystów (stolik, ławki, tablica informacyjna z trasami rowerowymi). Cały czas poruszamy się wzdłuż ogrodzenia pola golfowego. Skręcamy w prawo i dojeżdżamy do ulicy Małej . Kierujemy się w lewo i jedziemy asfaltową drogą , przecinamy drogę wojewódzką i dalej jedziemy ulicą Szkolną w Kopalni. Dojeżdżamy do jej końca – Brzozowa  Długość trasy – 10, 5 km.

5 – Konopiska – Jamki – Brzozowiec.

    Wyjeżdżamy z Konopisk, jak w trasie nr 1 i 2.   Mijamy zalew Pająk i jedziemy asfaltową drogą przez Jamki.  Skręcamy w prawo i dojeżdżamy  do drogi wojewódzkiej, którą przecinamy i wjeżdżamy na drogę leśną, którą dojeżdżamy do Brzozowa. Cała trasa prowadzi przez  pola i lasy. Jej długość – 5,5 km.

6 – Brzozowiec, Aleksandria ulice: Sosnowa, Graniczna, Miodowa, Piękna, Sosnowa, Brzozowiec.

    Trasa ta prowadzi przez lasy i pola pośród malowniczo położonymi domostwami. Poruszamy się drogami leśnymi i spokojnymi ulicami asfaltowymi.  Trasa ta oddalona jest od ruchliwych  miejsc i ulic, jej długość – 20, 4 km.

 7 – Kopalnia, Brzozowiec, Aleksandria ul. Sosnowa, torfowisko.

    Ostatnia z proponowanych tras rowerowych swój początek bierze w Kopalni przy szkole. Stamtąd ulicą szkolną jedziemy do Brzozowa (jak w trasie nr 4) i leśną drogą do ulicy Sosnowej.  Skręcamy w lewo i dojeżdżamy do przepięknego torfowiska. Torfowisko na pograniczu Aleksandrii i Korzonka to najlepiej zachowane torfowisko na terenie gminy. Zostało  uznane za użytek ekologiczny wpisany do Rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. Śródleśne, 2,5-hektarowe torfowisko o nazwie "Jeziorko" tworzą dwa rozległe doły potorfowe, okresowo zalewane wodą , rozdzielone częściowo szeroką groblą z resztkami boru bagiennego. Trasa ta ma długość  12,4 km.

GALERIA

 

 

 

Serwis aktualizowany przez Urzad Gminy